Kultúrno-spoločenský program ľudovej hudby je inšpirovaný bohatstvom folklórnych tradícií regiónov z východného Slovenska. Členovia cimbalovky Maradaš Škvarlovci a aj ďalší hostia a sólisti sa snažia priblížiť a uviesť svojím umeleckým prevedením originalitu ľudového spevu či tanca vo svojom originálnom autentickom prevedení. Obsadenie cimbalovky je dnes stabilizované a hudobné zoskupenie tvoria piati stály hudobníci a ďalší hostia.
Tomáš Škvarla
husle, alt saxofón, spev, hovorené slovo
Primáš a manažér v ľudovej hudbe Maradaš Škvarlovci, v ktorej účinkuje od roku 2008. Hudba ho vždy fascinovala pre emóciu, ktorú dokáže v sebe niesť a atmosféru, ktorú hneď dokáže vyvolať. Ako jeden zo zakladateľov ľudovej hudby sa Tomáš vždy snažil, aby jeho hranie inšpirovalo ľudí k úprimnej radosti. Tomáš sa narodil v roku 1988 v Prešove. Keďže bol vždy „posadnutý“ hudbou, jeho prvý vážny kontakt s ňou mal už v roku 1996. Bol účinkujúcim v populárnej detskej speváckej súťaži Hviezdička, ktorú vysielali na verejnoprávna televízia.
V mladosti svoj talent nevidel len v speve, ale navštevoval aj ZUŠ v Lipanoch, kde sa učil hre na husliach. Popri rozvíjajúcom sa talente začal pôsobiť aj v DĽH pri ZUŠ, s ktorou úspešne reprezentoval školu a mesto Lipany doma a v zahraničí. V roku 2003 sa v Giraltovciach uskutočnila súťažná prehliadka DĽH, kde Tomáš ako primáš získal od predsedu odbornej poroty pána Miroslava Dudíka prvé vzácne ocenenie za „najlepšieho primáša“. Neskôr začal pôsobiť aj v rôznych folklórnych súboroch, kde získal množstvo skúseností, ale predovšetkým aj správne nasmerovanie k tradičnej, autentickej ľudovej piesni.
Popri svadobnej kapele začal od roku 2007 študovať na Konzervatóriu v Košiciach hru na husle. V roku 2008 stihol s bratom založiť aj vlastnú ľudovú hudbu Maradaš. Tomáš Škvarla v nej dnes hrá predovšetkým na husle a samozrejme na rôznych udalostiach dopĺňa sprievodné hovorené slovo a nebráni sa ani spontánnej reakcie publika.
Už v roku 2012 začal aktívne nahrávať aj v rôznych hudobných štúdiách ako interpret na bicie nástroje, alt saxofón a husle. Nahral niekoľko CD nosičov hudobnej skupiny TORON a ľudovej hudby Maradaš Škvarlovci. Svoje prvé ovocie v podobe CD nosiča Ľipianske hudaci vydal už v roku 2013.
Jozef Škvarla ml.
kontrabas, akordeón, bubon, spev
Multiinštrumentalista, spevák, kontrabasista, akordeonista a tiež jeden zo zakladateľov ľudovej hudby Maradaš Škvarlovci z Lipian v roku 2008.
Jozef sa narodil v roku 1989 v Prešove v poradí ako druhý potomok rodiny Škvarlovej z Lipian, pričom svoje krstné meno dostal po svojom otcovi. So svojím starším bratom Tomášom hudobný život „naštartovali“ už na základnej škole, kedy začala hudobná cesta dvoch bratov Škvarlovcov. Nakoľko vyrástli spolu, z tejto dvojice sa nakoniec stalo nielen bratstvo, ale aj nerozlučné, úprimné priateľstvo, ktoré trvá v dodnes.
Jozef sa vzdelával na ZUŠ v Lipanoch a študoval hru na akordeón a basgitaru. Neskôr mu „učaroval“ aj kontrabas, a tak začal pôsobiť v DĽH pri ZUŠ, pričom úspešne reprezentoval školu a mesto Lipany na domácej scéne, ale i v zahraničí. Postupom času začal pôsobiť aj v rôznych folklórnych súboroch. Bratia sa tak našli práve v hudbe, pričom bol pre nich bol ich otec vždy v prvom rade príkladom, ale aj hudobným vzorom. Preto v roku 2006 spoločne založili rodinnú hudobnú kapelu TORON.
V roku 2008 popri svadobnej kapele stihli bratia založiť aj vlastnú ľudovú hudbu. Od roku 2012 začal aktívne ako hudobník nahrávať v rôznych hudobných štúdiách na kontrabas a klávesové nástroje. V hudobnom štúdiu nahral už niekoľko CD albumov hudobnej skupiny TORON a ľudovej hudby Maradaš Škvarlovci. V súčasnosti s ľudovou hudbou a skupinou aktívne účinkuje. Aktuálne nahráva nový album, ktorý bude prvou oficiálnou štúdiovkou TORONU s podtitulom Maradaš Škvarlovci. CD album bude mať pre Jozefa veľké osobné čaro, lebo je v ňom vyjadrená jednoduchosť, úprimnosť a vzťah k tradičnej ľudovej piesni, pričom CD nosič bude hlavne slúžiť ako skvelá pamiatka oslavujúca jubileum hudobnej skupiny TORON a ľudovej hudby Maradaš Škvarlovci.
Jozef Škvarla
akustická gitara, B tenor saxofón, cajon, bubon, spev
Narodil sa v roku 1964 a muzike sa venuje už od svojho detstva predovšetkým ako samouk na elektrickú gitaru. Jeho srdcovou záležitosťou sú aj akustické nástroje, ktoré využíva v ľudovej hudbe, napr. akustická gitara, bubon, cajon a B tenor saxofón.
Otec Jozef pritiahol k láske k hudbe aj svoje tri deti. Tomáš Škvarla je dnes primášom a po vzore otca učí láske k folklóru aj svojich synov Dalibora a Olivera. Jeho brat Jozef Škvarla mladší, ktorý je kontrabasista, vedie k hudbe svoje dcéry Miriam a Líviu. Tretí potomok druhej generácie Škvarlovcov – Mária Škvarlová Gladišová, ktorá donedávna pôsobila ako speváčka – posunula štafetu na svojich synov Adama a Alexeja Gladišových. Všetky tri generácie sa spoločne predstavili v debutovom videoklipe Maradaš Škvarlovci – Z tamtej strany jarka (Official Video 2020). S Maradašom si „hlava“ klanu – otec Jozef Škvarla, ktorý mimochodom ešte stále hráva na svadbách na gitare a cajone, v klipe zahral na viole. Za sebou má už vyše tri desiatky rokov aktívneho hrania s hudobnou skupinou TORON, pričom počas svojej hudobnej kariéry nikdy neemigroval do žiadnej inej kapely. S Maradaš Škvarlovciami pôsobí aktívne už od roku 2017. Istotne práve táto bohatá muzikantská kariéra prirodzene spôsobila pozitívny vzťah u potomstva a ich detí. Do života si Jozef pripísal CD albumy hudobnej skupiny TORON a ľudovej hudby Maradaš Škvarlovci. Spevák a gitarista Jozef s kapelou aktuálne nahráva aj nový album, ktorý bude prvou oficiálnou štúdiovkou TORONU. Na nový album sa úprimne teší a verí, že uvedenie do života bude čo najskôr, ako to bude možné.
Charlie Hudi
cimbal, kontrabas
Talentovaný cimbalista z rodného mesta Košice. Hre na cimbal sa venuje už od svojho detstva a v súčasnosti ju študuje na Konzervatóriu v Košiciach. Nadšenie k ľudovej piesni si v začiatkoch pestoval a postupne utvrdzoval v rôznych folklórnych kolektívoch, kde istotne získal široký rozhľad a cenné skúsenosti ako správne „precítiť“ tradičnú, regionálnu, autentickú ľudovú pieseň.
Je súčasťou kultúrno spoločenských programov ľudovej hudby Maradaš Škvarlovci, pričom sa snaží priblížiť a priniesť divákom originálny, umelecký, autentický, hudobný prejav.
V súčasnosti od roku 2023 aktívne pôsobí ako stály člen hudobnej zložky ľudovej hudby Maradaš Škvarlovci.
Jozef Žoltak
viola, bubon
Ďalším z účinkujúcich je známy muzikant a nadšenec s hudobným rómskym temperamentom, ktorý aktívne účinkuje na svadbách, vystúpeniach aj koncertoch a na pódiách sa objavuje ako violista.
Pochádza zo známej folklórnej obce Raslavice, kde odmalička vyrastal a doposiaľ žije. Od roku 2023 aktívne pôsobí ako violista hudobnej zložky ľudovej hudby Maradaš Škvarlovci a veľmi rád spolupracuje a účinkuje v rámci projektov ako sú oslavy, svadby, koncerty a vystúpenia.
Už v roku 2017 si spolu s cimbalovkou Maradaš Škvarlovci pripísal prvú, oficiálnu spoluprácu v hudobnom štúdiu a spoločne tak vydali prvý oficiálny CD album Anny Šefčíkovej – Kedz ja bula, ktorého bol súčasťou ako violista.
Jozef je aktuálne súčasťou kultúrno spoločenských programov ľudovej hudby Maradaš Škvarlovci, pričom sa taktiež snaží priblížiť a priniesť divákom originálny, autentický, hudobný prejav.